IHF U19 SVJETSKO PRVENSTVO: FINALE I FINALNI POREDAK; HRVATSKA OSVOJILA BRONCU – REZIME 9. DANA

VARAŽDIN: FINALE, UTAKMICA ZA 3. MJESTO I UTAKMICE ZA 5. – 8. MJESTA

Završni dan 10. Svjetskog prvenstva za mlađe juniore donio nam je četiri susreta. dva su bila razigravanje od 5. do 8.mjesta, a dva za medalje. Na kraju su najviše razloga za slavlje imali Španjolska, koja je po prvi put postala svjetski prvak, Danska, kojoj je srebro šesta medalja s ovih natjecanja, te Hrvatska koja je osvojila broncu.

Hrvatska muška mlađa juniorska reprezentacija pobijedila je Egipat 39:37 i osvojila brončanu medalju na 10. Svjetskom prvenstvu. To je peta medalja s tih natjecanja za našu reprezentaciju koja je i dalje uz Dansku najuspješnija u povijesti tih natjecanja

FINALE – DANSKA : ŠPANJOLSKA – 28: 23

Spektakularan rukomet ponudili su nam Španjolska i Danska u finalu. Španjolci su ga otvorili s 4:0. Danci sve to stigli u 10. minuti kada smo imali prvo izjednačenje 7:7. Na krilima sjajnog vratara Simona Meinbya Lundorfa četiri minute poslije, Danska je povela 9:8 i potvrdila nevjerojatnu snagu karaktera. Ali kako je kraj prvoga dijela bio još jako daleko, vidjeli smo nekoliko promjena u vodstvu na obje strane. Na kraju je, možemo to slobodno reći, sretnija bila Danska koja je na predahu imala jedan pogodak razlike (13:14).

U nastavku Španjolska dominira na početku, a Danska u sredini poluvremena. Na kraju su se ponovno čudesno digli Španjolci i serijom od pet pogodaka za redom slavili s konačnih 28:23. Dansku je sustigao umor. U posljednjih devet i pol minuta ostali su bez pogotka i pri tome napravili više tehničkih pogrešaka nego u nekim susretima u 60 minuta. Ukupno 19 obrana imali su španjolski vratari. Najbolji strijelac bio je Ferran Castillo Oliveras sa 7 pogodaka. Prvo ime Danske Fredrik Emil Pedersen sa 6 pogodaka.

3./4 MJESTO – HRVATSKA : EGIPAT – 39 : 37 (PROD.) (30:30)

Hrvatska muška mlađa juniorska reprezentacija pobijedila je Egipat 39 : 37 i osvojila brončanu medalju na 10. Svjetskom prvenstvu. To je peta medalja s tih natjecanja za našu reprezentaciju koja je i dalje uz Dansku najuspješnija u povijesti tih natjecanja. 

HRVATSKA: T. Herceg 12/35, M.Prpić 0/22, V. Glivetić 6/9, M. Bajan 4/7, M. Molc 4/4, A. Čaprić 6/11, F. Zovak 3/3, T. Borovec 0/1, M. Tomšić 4/4, K. Jurić -/-, P. Krupić 7/11, F. Krstić 3/4, L. Malinarich 2/2, I. Petrović -/-, A. Ćosić -/-, K. Bjeliš -/-, izbornik: Krešo Ivanković

EGIPAT: O. Elkhateib 2/7, Y. Ahmed 4/23, Y. Salama 6/20, M. Elsayed 1/1, M. Khallaf 8/12, O. Shehata -/-, Z. Hashad 3/7, Z. Abdelrahim 6/9, F. Ragab 1/1, M. Masoud 5/6, M. Mahmoud 4/5, M. Azab 2/2, A. Elkhouga 1/2, O. Abdelhady 0/1, Y. Salem 5/7, A. Ismail 1/1, izbornik: Mohamed Elalfy

Odlično popunjena varaždinska Arena dala je silan poticaj našim rukometašima u pokušaju da se domognu bronce. Hrvatska je počela u sastavu: Tin Herceg na vratima, Marko Bajan i Maksimilijan Molc na krilima. Na crti je bio Luka Malinarich, a na vanjskim pozicijama lijevo Aleksandar Čaprić, u sredini Vito Glivetić te desno Petar Krupić. Upravo je on postigao prvi pogodak u susretu.

Krenuli smo našom proaktivnom obranom 5-1 i Egipat se odmah u startu našao u problemima. Napravio je dvije tehničke pogreške, promašio jedan napad i Hrvatska je povela 3:0. Bilo je to upravo ono što su željeli naši rukometaši. Start iz snova. Egipat je do prvog pogotka stigao nakon pet minuta i 22 sekunde igre. Bili smo s igračem manje.

Nakon deset minuta igre, hrvatska mladost bila je na plus četiri (5:1). Naravno da je egipatska klupa morala reagirati i zatražila je minutu predaha. Hrvatska je nastavila igrati svoju igru. Bili smo raznovrsni, zabijali sa svih strana i Egipat u 14. minuti doveli na minus šest (9:3).

Egipat je na taj izazov odgovorio s tri pogotka za redom i brzo prepolovio našu prednost. Izbornik Krešo Ivanković pokušavao je držati visoki ritam naše igre i zaustaviti energetski pad. Mijenjao je više nego u bilo kojem susretu do sada. Šest minuta prije predaha bili smo na plus pet (15:10). Ali onda upali u najveću krizu prvoga dijela. Egipat je bio u silovitom naletu i serijom 1:4 stigao na samo pogodak zaostatka. S tom razlikom otišlo se i na predah (18:17).

Nije dobro počela drugo poluvrijeme naša ekipa. Nakon što su propustili realizirati sedmerac pa još jedan napad, Egipat je izjednačio na 18:18. Ali s dva nova pogotka, kada smo imali dva igrača više, opet smo se malo odvojili (21:19).

Nažalost, bio je to samo trenutačni bljesak. Egipat se dizao iz napada u napad, a Hrvatska padala. Izbornik je vratio među vratnice Tina Hercega. Egipat je pobjegao na dva razlike (21:23). Strah od potpunog raspada osjećao se u zraku. Ušao je Franko Krstić da malo pokuša razbiti egipatski zid 6-0.

Na kratko smo se ipak uspjeli vratiti i stići do izjednačenja 23:23. U 45. napokon ponovno i povesti 25:24. Ali samo za kratko. Novo isključenje skupo smo platili. O tome je jako trebalo voditi računa do kraja. Egipat je sve nemilosrdno kažnjavao.

Tin Herceg dao nam je vjetar u leđa u 48. minuti najprije obranom sedmerca, a onda i zicera. Tako smo opet vratili prednost na svoju stranu i poveli s dva razlike, 28:26. Imali smo napad i čistu priliku i za plus tri, ali nažalost, nismo je iskoristili. Novo izjednačenje tako je stiglo u 54. minuti (29:29).

Još dva egipatska napada i sedmerac zaustavio je naš Varaždinac i otvorio nam novu mogućnost da odemo na dva razlike. Do kraja je ostalo manje od pet minuta. Utakmica se definitivno lomila. Ruke su se skratile kod obje ekipe. Pune četiri minute nije bilo pogotka ni na jednoj ni na drugoj strani. Onda je zbio Egipat i izjednačio. Ostalo nam je 35 sekundi za pobjednički napad. Izbornik je pozvao minutu predaha. Nažalost, izgubili smo loptu, ali na svu sreću vrijeme je isteklo pa je Egiptu ostalo da izvede slobodan udarac s centra. Naši su to blokirali.

Slijedili su produžeci dva puta po pet minuta. Otvorili smo ih pogotkom pa još jednom obranom sedmerca Tina Hercega. I otišli na plus dva. A onda i tri razlike 90 sekundi do isteka prvog produžetka. Egipat je odlučio promijeniti obranu i zaigrati 5-1. Ali našli smo rješenje i za to i na predah otišli s 35:32.

Pet minuta dijelilo je našu reprezentaciju od pete medalje na svjetskim prvenstvima. Tin Herceg je obranio prvi napad Egipta i u trans bacio tribine. Mi smo svoj prokockali. A onda se opet ukazao naš mladi vratar, istinski heroj utakmice. Na drugoj strani zabio je kapetan Maksimilijan Molc za 36:32. Semafor je pokazivao da su prošle 2 minute i 10 sekundi. Zatim se u listu strijelaca upisao i Vito Glivetić za 37:32. Egipat zabija dva za redom i tu je na 37:34. Do kraja je minuta i pol. Opet smo se spetljali u napadu i Egipat dolazi na 37:35. Sada je 54 sekunde do isteka vremena. Fenomenalnim frkom zabija Fran Zovak za 38:35. Egipat smanjuje na 38:36. Našu prednost za još jedan pogodak diže Aleksandar Čaprić, da bi konačnih 39:37 postavili Egipćani pet sekundi prije kraja. A onda je počelo veliko slavlje.

S 12 obrana, od kojih su tri bila sedmerca, apsolutni hrvatski junak bio je Tin Herceg. Sedam pogodaka dao je Petar Krupić, a po 6 Vito Glivetić i Aleksandar Čaprić. Najbolji Egipćanin Mohamed Khallaf s 8 pogodaka.

Ovo je peta hrvatska medalja s kadetskih prvenstava. Godine 2005. osvojena je bronca. Dvije godine kasnije stiglo je srebro, da bi 2009. godine naši kadeti otišli do kraja i osvojili zlato. Posljednja medalja prije Varaždina bila je brončana prije deset godina. Egipat je ostao na zlatu osvojenom prije četiri godine u Sjevernoj Makedoniji.

5./6. MJESTO – NJEMAČKA : PORTUGAL – 31 : 27

Samo uvodnih desetak minuta susreta za 5./6.mjesto bilo je neke neizvjesnosti. Njemačka je naime povela s 4:2, a onda je Portugal nizom od tri pogotka za redom sve okrenuo na svoju stranu 4:5. Ali bilo je to vodstvo kratkoga daha. Tri minute poslije Njemačka je već bila na plus tri (9:6) i tu prednost više nije ispustila do kraja susreta. Na kraju prvog poluvremena imala je pet pogodaka razlike (17:12).

Budući da je drugi dio otvorila s dva nova pogotka, njemačka je reprezentacija praktički već tada prelomila susret. Nije se Portugal predavao dakako, pokušavao je na sve moguće načine smanjiti zaostatak pa eventualno kao u mnogim susretima nokaut faze uhvatiti suparnika na spavanju i vratiti se ozbiljno u igru. Ali Njemačka je bez obzira na mladost bila dovoljno iskusna i lukava da to ne dopusti. Igrom pogodak za pogodak i dugačkim napadima čuvala je svoju prednost. Kada je sedam minuta prije kraja otišla na sedam razlike sve je bilo jasno. Malo opuštanje u posljednje četiri minute Portugal je iskoristio da smanji na četiri pogotka zaostatka i uljepša konačni ishod od 31:27. S 10 pogodaka Ben Connar Battermann bio je najbolji u njemačkim redovima. Kod Portugala 8 pogodaka Eduardo Leite. Peto mjesto Njemačke treći je najbolji rezultat te reprezentacija na svjetskim kadetskim prvenstvima. Ostala dva su srebro 2019., te bronca 2013. godine. Portugal je pak stigao do svog drugog najboljeg rezultata.

7./8. MJESTO – NORVEŠKA : FARSKI OTOCI – 38 : 35

Norveška je pobijedila Farske Otoke u borbi za sedmo mjesto. Bio je to susret u kojemu obrane kao da nisu postojale. Napadi su trajali 20-tak sekundi. Norveška je vodila od početka do kraja susreta. Farani trošili puno energije da ih prate i dostignu. Mnogo puta dolazili su na pogodak zaostatka, ali Norveška se nije dala. Nakon prvog dijela njihova prednost iznosila je plus tri (22:19).

U nastavku je pak presudila duža klupa Norvežana. Utakmicu za Farske Otoke iznijelo je 9, a Norvešku 13, 14 igrača. Uz sve to, rukometašima najmanje zemlje koja je nastupila na ovom prvenstvu, a koja je u zapisniku imala 13 igrača i dva vratara, s tim da je Rokur Ziskason bio u zapisniku, a u stvari je ozlijeđen. Kada im je tijekom susreta stradao Toki Fridriksson misija je postala još teža. Doduše, u jednom su trenutku imali priliku da utakmicu učine neizvjesnom kada su u 40. minuti stigli na minus jedan (29:28). Ali tada su već bili iscrpljeni od te silne jurnjave i energetske potrošnje te su na kraju poraženi 38:35. U završnih pet minuta pokušali su s igrom sedam na šest, ali ni to nije pomoglo. S 11 pogodaka Marius Olseth bio je najbolji igrač susreta i strijelac pobjedničkog sastava. Na drugoj strani odlična izdanja Oli MIttuna koji je također zabio 11, te Isaka Vedelsbola s 9 pogodaka. Oli Mittun je sa 87 pogodaka u 7 susreta postao i najbolji strijelac 10. Svjetskog prvenstva.

Na kraju svečanosti podjele medalja proglašena je idealna momčad svjetskog prvenstva , kao i MVP:

  • Vratar: Alvaro Perez Mendez (Španjolska)
  • Desno krilo: Xavier Gonzalez Unciti (Španjolska)
  • Desni vanjski: Lasse Sunesen Vilhelmsen (Danska)
  • Srednji vansjki: Oli Mittun (Farski Otoci)
  • Lijevi vanjski : Aleksandar Čaprić (Hrvatska)
  • Lijevo krilo: Belal Masoud (Egipat)
  • Pivot: Victor Romero Holguin (Španjolska)
  • Najbolji strijelac: Oli Mittun  (Farski Otoci) 87 pogodaka
  • MVP: Frederik Emil Pedersen (Danska)

FINALNI POREDAK SVIH REPREZENTACIJA:

1.ŠPANJOLSKA
2.DANSKA
3.HRVATSKA
4.EGIPAT
5.NJEMAČKA
6.PORTUGAL
7.NORVEŠKA
8.FARSKI OTOCI
9.SJEVERNA MAKEDONIJA
10.ČEŠKA
11.MAĐARSKA
12.SAUDIJSKA ARABIJA
13.AUSTRIJA
14.BRAZIL
15.SLOVENIJA
16.IRAN
17.ŠVEDSKA
18.MAROKO
19.ISLAND
20.CRNA GORA
21.JAPAN
22.ALŽIR
23.ARGENTINA
24.ČILE
25.JUŽNA KOREJA
26.GRUZIJA
27.RUANDA
28.SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE
29.BAHREIN
30.MEKSIKO
31.NOVI ZELAND
32.BURUNDI

SLIKE I VIDEO PROGLAŠENJA NAJUSPJEŠNIJIH SPORTAŠA, SPORTAŠICA I SPORTSKIH EKIPA GRADA KOPRIVNICE U 2023. GODINI MOŽETE POGLEDATI U GALERIJI

PROJEKTI ZAJEDNICE ŠPORTSKIH UDRUGA GRADA KOPRVNICE